poniedziałek, 16 grudnia 2013

Staw skroniowo – żuchwowy. "zgryźliwy problem"
Staw skroniowo – żuchwowy jest używany podczas żucia pokarmu, żucia gumy, mówienia  a także wyrażania emocji w sposób niewerbalny. Struktura ta jest  często jest nadmiernie eksploatowana w skutek stresu. Nerwowe zaciskanie zębów powoduje kompresje elementów kostnych i ściskanie krążka stawowego. Wiele osób nie jest świadoma tego że podczas snu zgrzyta, i zaciska zęby co również obciąża omawiany staw. W praktyce fizjoterapeutycznej często spotyka się nadmiernie napięte mięśnie okalające żuchwę. Stan ten powoduje nie tylko niewłaściwą biomechanikę stawu skroniowo – żuchwowego ale także mogą wywoływać nawracające bóle głowy.  Suma tych czynników może z biegiem lat powodować zmiany patologiczne co skutkuje dolegliwościami bólowymi podczas jedzenia oraz ograniczenie możliwości otwierania ust. Zdarza się, że pojedynczy uraz mechaniczny może spowodować nadwyrężenie lub przemieszczenie powierzchni stawowych. Najczęstszymi przyczynami są wypadki komunikacyjne oraz uderzenia np. w sportach walki. W tych przypadkach należy dokonać jak najszybszej repozycji elementów stawowych by nie dochodziło do szybkich zmian zwyrodnieniowych i rozprzestrzeniającego się stanu zapalnego.

Terapia stawu opiera się na normalizacji napięcia mięśni okalających żuchwę oraz mobilizacjach struktur stawowych w celu przywrócenia prawidłowej pozycji elementów kostnych, rozciągnięciu torebki stawowej a także zwiększeniu ruchomości.


W celu testowania prawidłowej ruchomości stawu skroniowo – żuchwowego można samodzielnie wykonać prosty test. Polega ona na próbie umieszczenia trzech palców (jeden na drugim) w otwartych ustach. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wystarczająco otworzyć ust możemy samodzielnie stwierdzić ograniczoną ruchomość stawu. Warto zadbać o jego prawidłowe funkcjonowanie zanim pojawią się dolegliwości bólowe świadczące że już powstały zmiany zwyrodnieniowe. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.