środa, 19 lutego 2014

Dlaczego ibupromu nie warto brać po siłowni a apapu na przeziębienie? kilka faktów dotyczących leków przeciwbólowych

Większość leków przeciwbólowych to tzw NLPZ czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Należą do nich:

 -ibuprom, nurofen, ibum - zawierające ibuprofen
 - ketonal - zawierający ketoprofen
- Aspiryna  - zawierająca kwas acetylosalicylowy
- pyralgina  - zawierająca metamizol
 - diclofenac - zawierający diklofenak
 - naproxen   - zawierający naproxen

NLPZ wykazują mniejsze lub większe działanie przeciwzapalne. Dlatego zażyte tuż przed lub nawet do kilkunastu godzin po treningu siłowym zniweczą cały wysiłek treningowy. Jednym fundamentalnych czynników indukujących wzrost objętości włókien mięśniowych jest stan zapalny powstający w intensywnie pracujących mięśniach. Organizm zwalczając go produkuje substancje odpowiedzialne za nadbudowę białkową. Jest jednak pewne rozwiązanie. Otóż paracetamol zawarty choćby w luku Apap nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Jest jednak środkiem, który pomaga wyłącznie w lekkich bólach.

Ze względu na brak działania przeciwzapalnego nie warto przyjmować paracetamolu w przypadku kontuzji sportowych czy grypy. Żaden lek przeciwbólowy nie działa na przyczynę grypy tylko na objawy. Jednak NLPZ-ty dzięki działaniu przeciwzapalnemu wykazują zdecydowanie szersze spektrum lecznicze w kontekście grypy.

Jedna uwaga odnośnie paracetamolu. Lepiej nie używać go na kaca a tym bardziej w trakcie spożywania alkoholu. Połączenie tych dwóch substancji działa zabójczo na wątrobę. Lepiej skorzystać z pomocy któregoś z NLPZ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.