sobota, 14 września 2013

Fizjoterapia to nie tylko masaż

            Wiele osób tę specjalizację medyczną utożsamia jedynie z wykonywaniem masażu leczniczego. Jest to jednak duże uproszczenie ponieważ masaż to tylko jedna z wielu technik terapeutycznych, którymi może posługiwać się fizjoterapeuta. Ponadto  w ramach omawianego zawodu istnieje wiele specjalizacji, które wymagają wiedzy, umiejętności i uprawnień nabywanych w systemie kształcenia podyplomowego. Jedną z nich jest terapia manualna. Terapeuta Manualny dysponuje szeregiem technik bezpośrednio oddziałujących na stawy obwodowe oraz kręgosłup. Należą do nich mobilizacje i manipulacje stawowe. Zabiegi te likwidują ograniczenia ruchomości w stawach będące przyczyną bólu i dyskomfortu. Ponadto zabiegi manipulacyjne mają na celu odblokowanie stawów, które z różnych przyczyn bywają zablokowane. Tego typu terapia bywa często mylona z kręgarstwem. Pomimo iż faktycznie zabiegi wykonywane przez terapeutę wyglądają podobnie to efekt ich działania jest zdecydowanie precyzyjniejszy, a cała terapia nieporównywalnie bezpieczniejsza.
          Fizjoterapeuta leczy również tzw. tkanki miękkie, a więc mięśnie ale także wszystkie struktury będące w ich bezpośrednim otoczeniu wzajemnie na siebie oddziałujące : powięź, tkankę podskórną i skórę. W tym celu terapeuta dobiera odpowiednie techniki kierując się indywidualnym stanem, właściwościami i oczekiwaniami danego pacjenta. W celu przywrócenia prawidłowego stanu wyżej wymienionych struktur również istnieje szeroka gama możliwości terapeutycznych. Należą do nich: rozluźnianie mięśniowo - powięziowe, manipulacje powięziowe, masaż poprzeczny, funkcyjny oraz głęboki masaż łącznotkankowy.
          Podczas leczenia fizjoterapeutycznego często stosuje się indywidualnie dobrany program terapeutyczny łączący techniki stawowe oraz techniki tkanek miękkich dzięki czemu leczenie nabiera wymiaru holistycznej terapii strukturalnej. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.