czwartek, 24 października 2013

Nastawianie kręgosłupa – co to właściwie oznacza? fakty i mity

Nastawianie kręgosłupa to w fachowej nomenklaturze medycznej tzw. „ Manipulacje”

Często zabiegi te budzą obawę wśród pacjentów pomimo, iż dość dobrze znana jest skuteczność takiej terapii. Przyczyną tych wątpliwości jest fakt, że takimi zabiegami kiedyś bardzo powszechnie zajmowali się tzw. kręgarze czyli osoby bez wykształcenia medycznego. Pracują oni często wyłącznie intuicyjnie  i stąd biorą się komplikacje spowodowane niewłaściwym wykonaniem zabiegu. Terapia wykonywana przez wykwalifikowana kadrę medyczną wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem powikłań niż zastosowanie najprostszej nawet farmakoterapii, a tym bardziej leczenia chirurgicznego.

Na czym polega owe nastawianie?

Manipulacja ma na celu odblokowanie segmentów ruchowych, czyli przywrócenie właściwej ruchomości stawu i zniesienie bólu. Dzięki temu nie tylko możemy swobodnie i bezboleśnie poruszać daną strukturą. Uruchomienie stawu powoduje szereg korzystnych zmian, które zachodzą na drodze odruchowej dzięki połączeniom Centralnego Układu Nerwowego z danym segmentem. Przywracając ruchomość stawu, uruchamiamy właściwy przepływ impulsów nerwowych i dzięki temu automatycznie rozluźniają się nadmiernie napięte mięśnie. Odblokowanie stawów między czaszką a kręgosłupem powoduje likwidowanie bólów i zawrotów głowy a uruchomienie przejścia szyjno-piersiowego może wyeliminować bóle barków. Bardzo trafnym przykładem jest często spotykana rwa kulszowa. Dzięki odblokowaniu stawów kręgosłupa lędźwiowego uzyskujemy właściwą ruchomość między kręgami i tym samym zwalniamy nacisk dysku na korzeń nerwu kulszowego. W efekcie likwidujemy objawy rwy kulszowej a wiec bólu promieniującego do kończyny dolnej. Jest to tylko jeden z wielu przykładów leczniczego działania manipulacji, które są zabiegami o bardzo dużej skuteczności i cieszą się dużym uznaniem w świecie współczesnej medycyny opartej na badaniach naukowych.


Warto zastanowić się w czyje ręce oddajemy swój kręgosłup. Istnieją bowiem istotne różnice w technice zabiegów manipulacyjnych, które mają decydujący wpływ na skuteczność, bezpieczeństwo i komfort terapii.

Obecnie wyróżnia się dwa typu zabiegów związanych z nastawianiem stawów:
-Manipulacje krótkodźwigniowe
-Manipulacje długodźwigniowePierwsza z metod jest oparta na zabiegach całkowicie bezpiecznych, skutecznych i co równie ważne bezbolesnych. Wymaga ona od terapeuty biegłej znajomości anatomii i biomechaniki stawów gdyż konieczne jest ustawienie segmentu ruchowego w takiej pozycji, by można dokonać pchnięcia manipulacyjnego, które powoduje przywrócenie ruchomości segmentu daleko od bariery anatomicznej stawu. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki temu nie ma możliwości uszkodzenia więzadeł, mięśni i struktur stawowych.

Manipulacje długodźwigniowe mogą być niebezpieczne, ponieważ w czasie zabiegu przekracza się barierę anatomiczną stawu. Efekty są podobne, ale bezpieczeństwo zabiegu jest niskie. Terapia jest bolesna, a ból nią spowodowany może utrzymywać się nawet kilka dni. Te techniki wykorzystywane są przez tzw. kręgarzy, ale także niestety wciąż przez niektórych fizjoterapeutów i chiropraktyków. Stąd też oddając swój kręgosłup w ręce terapeuty warto zapoznać się z jego wykształceniem i kompetencjami, a także poznać podstawowe założenia technik terapeutycznych, które stosuje.
Poniżej zamieszczam link do prezentacji, stworzonej przez doświadczonych lekarzy, która przedstawia teoretyczne założenia dotyczące zabiegów manipulacyjnych, a także jasne i obrazowe porównanie skuteczności i bezpieczeństwa terapii krótko i długodźwigniowych.

                                      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.