poniedziałek, 18 listopada 2013

Bóle barku, przedramienia, dłoni? Przyczyna może leżeć w kręgosłupie.


Organizm ludzki jest konstrukcją o bardzo złożonej budowie anatomicznej. Wszystkie jej struktury są ze sobą ściśle powiązane. Często dysfunkcja w odległych topograficznie częściach ciała ma wpływ na występowanie dolegliwości bólowych w innym organie.
Dlatego gdy czujemy ból, uczucie drętwienia czy zaburzenia ukrwienia w kończynie górnej warto zbadać funkcjonowanie kręgosłupa szyjnego i piersiowego.Nerwy, które umożliwiają nam odbieranie bodźców czuciowych i bólowych, a także te dzięki którym poruszamy naszymi mięśniami biorą swój początek w korzeniach rdzeniowych wychodzących z kręgosłupa. Każda dysfunkcja w obrębie połączeń między kręgami może powodować ucisk na nerw upośledzając przewodzenie impulsów i powodując zaburzenie funkcji ruchowych i czuciowych kończyny górnej. Takie zaburzenie może być również  przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych.

Jak rozpoznać czy nasz problem może być związany z kręgosłupem?

Jeżeli ból pojawia się podczas leżenia na którymś boku, podczas skrętów szyi, lub po dłuższym siedzeniu w niezbyt wygodnej pozycji może to być sygnał, że jego przyczyna leży w połączeniach kręgowych.

Jednym z przykładów takiego zjawiska jest wyodrębniony w nomenklaturze  medycznej tzw. zespół th4 ( dotyczący połączenia 4 i 5 kręgu odcinka piersiowego). objawia się utratą zdolności do precyzyjnych ruchów dłoni (np. pisanie), drętwieniem kończyn, uczuciem mrowienia, a także objawami ze strony układu wegetatywnego czyli np. nadmierna potliwość dłoni.

LECZENIE:Kiedy wywiad sugeruje, że przyczyna problemu leży w kręgosłupie terapeuta dokonuje badania poszczególnych połączeń między kręgami a następnie przystępuje do odblokowania segmentów o ograniczonej ruchomości. Dzięki temu uwalniane zostają uciśnięte korzenie nerwowe. 

Podsumowując: terapeuta by zlikwidować przyczynę bólu często dokonuje leczenia w zupełnie innym miejscu niż to które jest bezpośrednim miejscem dolegliwości. Dzięki znajomości różnorodnych powiązań anatomicznych pomiędzy poszczególnymi częściami ciała możliwe jest 
leczenie przyczynowe a nie wyłącznie objawowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.