piątek, 3 stycznia 2014

Kinesiotaping - czym są popularne plastry terapeutyczne


Metoda kinesiotaping jest niezwykle popularna wśród sportowców wyczynowych. Trudno było by znaleźć profesjonalnego zawodnika, który nigdy nie korzystał z tej formy terapii. To właśnie lekarze sportowi oraz fizjoterapeuci pracujący ze sportowcami spopularyzowali plastrowanie terapeutyczne. Skąd wzięła się tak duża popularność tej metody? Jest ona szybka, bezbolesna i skuteczna. Efekt przeciwbólowy pojawia się niemal natychmiast a działanie lecznicze utrzymuje się nawet kilka dni. Plastry stosowane w ramach kinesiotapingu nie zawierają środków rozgrzewających ani żadnych substancji leczniczych. Leczenie opiera się na działaniu mechanicznym, które można uzyskać poprzez odpowiednią aplikacje plastrów. Kluczem do sukcesu jest perfekcyjne usytuowanie plastra zgodnie z przebiegiem anatomicznym danej struktury, zastosowanie odpowiedniego napięcia oraz kierunku oklejania. Dzięki modyfikacji powyższych parametrów, w zależności od potrzeby można uzyskać efekt przeciwbólowy, zmniejszenie lub zwiększenie napięcia tkanek miękkich, korekcje usytuowania elementów strukturalnych ciała, a także zmniejszenie obrzęku limfatycznego.


Kinesiotaping pomimo iż jest szeroko stosowany w sporcie, znalazł zastosowanie w wielu innych działach współczesnej medycyny. Odpowiednio aplikowane plastry są skutecznym uzupełnieniem terapii manualnej. Znajdują zastosowanie we wspomaganiu leczenia bólu kręgosłupa, stawów obwodowych, nadmiernego napięcia mięśniowego, bólów głowy a nawet niedrożności zatok. Kinesiotaping świetnie sprawdza się u osób z deficytami neurologicznymi np po udarach. w tej sytuacji właściwie modyfikując sposób aplikacji plastra możemy uzyskać rozluźnienie mięśni spastycznych oraz wzmocnienie struktur objętych niedowładem wiotkim.
                     

 

Dwa ostatnie zdjęcia wykonane po powrocie z pierwszego dniu szkolenia. Zakres możliwości leczenia kinesiotapingiem jest jak widać bardzo szeroki. Pod koniec kursu brakowało miejsca na ciele :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.